Gramatika 1.

07. 03. 2009 | † 19. 07. 2013 | kód autora: VIB

Ano ano, už je to tady. Rozhodli jsme se nejen pro lekce od Yoriko ale také pro pár lekcí samotné gramatiky - pro začátečníky. Takže dnes něco jednoduché:

Existují tři odlišné druhy písma užívajicí se v japonském jazyce. Jejich výčet je následujicí:

 

. Kanji
. Hiragana
. Katakana


 

Kanji
 

Tento typ písma byl původně vymyšlen v Číně a později uveden v Japonsku. Slovo Kanji znamená v překladu "Čínský znak”, kde "Kan” je Čínský a "Ji” lze přeložit jako znak (písmo). Kanji v první řadě představoval imitaci přírodních elementů nanesených na papír počínaje sluncem a konče ohněm. S časem se postupně vypracovaly do dnešní podoby, tak, jak jej známe.


 

Hiragana
 

Význam slova hiragana je zaoblený, či snadno použitelný, což odkazuje na její relativní jednoduchost. Hiragana se vyvinula ze zjednodušenné verze Kanji a i přesto si zachovala stejnou výslovnost. Oba druhy písma jsou navájem úzce propojeny více než jen stejnou historií. Zatímco Kanji nám něco poví o významu slova, tak Hiragana určí její funkci.


 

Katakana

Katakana částečně vzešla z Kanji a proto "Kata” znamená dílčí. Symboly jsou stvořené z prvků Kanji a stala se výborným základem pro tvorbu nových, předtím neexistujicích či odjinud převzatých slov. Vzhledově se Katakana liší od Hiragany menší zaobleností předurčujicí k tomu, aby se toho využívalo pro zvýrazňování slov ve větě tak, jak my používáme kurzívu anebo tučné písmo.

Jak je vidět, kombinací všech tří druhu písma vzniká nespočet možností jak napsat celou větu a proto se v našich lekcích zaměříme spíše na opravdový základ toho, co by se doporučovalo naučit.


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.