Smrtící půvab Fugu

18. 04. 2009 | † 19. 07. 2013 | kód autora: VIB

FUGU

Fugu je v Evropě nepříliš známá delikatesa, nicméně v Asii je zahrnuta do jídelníčku už po více než 2000 let. Ted mluvím o Japonsku.
Fugu, zde známý jako čtverzubec, v Japonsku jako říční prase, je vysoce žádáná delikatesa, kterou mají jen licencované specializované restaurace, nebot přípravu zahrnuje opatrné odstranění jedovatého smrtícího jedu. Pro představu, jed obsažený v jedné rybě dokáže zabít až skupinu 30-ti hladových gurmánů. Takže pečlivá kontrola toxinů je zde na místě.
Jed ve řtverzubci se nazývá Tetrodotoxin a v přírodě patří mezyi ty nejvíce smrtící. Pakliže šéfkuchař zanedbá přípravu, tak můžete očekávat, že vaše buněčná tkán pomalu odumře a svaly důležité pro dýchání budou paralyzovány. Smrt nastane během 4 až 6 hodin od doby intoxikace. Jed se koncentruje v játrech ryby a proto je během přípravy kompletně odstraněna.
Možná se zeptáte, kdo by riskoval svůj život pojídáním fugu? No je tu určitá jistota, že nezemřete. Za prvé, servírují ji jenom specializované restaurace s licencí a vytrénovaným personálem, který to má v malíčku. Za druhé, chut masa je jedinečná.
Fugu má tak určitou nutriční hodnotu, bohatou na glutamiovou kyselinu, taurin, který je základem charakteristické chuti. Je bohatá na proteiny, nízkokalorická a má hodně kolagenu...důležitá pro krásnou plet, což z ní dělá oblíbený pokrm mezi ženami.
Existuje 40 druhů čtverzubce, z toho pouhých 22 druhů je Japonskými úřady schváleno pro konzumaci člověkem. Japonsko nachytá zhruba 1000 tun Fugu každý rok mezi zářím a březnem. Na trzích je k mání za 2400 až 8000 Kč za kilo a v restauracích za to zaplatíte okolo 1600 až 8000 Kč za porci pro jednu osobu.
Typické Fugu menu zahrnuje 3 druhy přípravy a servírování:
Fugu-sashi – Jemně rozkrojené plátky syrového masa
Syrové maso je nakrájeno na velmi tenké průsvitné plátky. Maso je pak trochu žvýkací. Považuje se to za nejpohlednější druh sahimi a je servírováno s citronovou kyselou polevou, pažitkou a bilou ředkví.
Fugu-chiri – se zeleninou
Ryba je rozsekána na kousíčky a vařena spolu s tofu a zeleninou (houby, čínské hlávkové zelí, mrkvev a chrysanténou) ve vařící vodě. Nesmí chybět mořské chaluhy. Vaří se jen pár minut a pak se servíruje s citronovou polevou a červeným pepřem.
Fugu-zousui míchanice s rýží a vejcem
Tohle jen variace na Fugu-chiri. Jen se přidá sůl, rýže a vejce.

Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2017 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.