Romány z mobilů - nový trend japonské literatury

02. 06. 2009 | † 19. 07. 2013 | kód autora: VIB
Až donedávna se na mobilové romány, tedy příběhy psané na klávesnicích mobilních telefonů, v Japonsku hledělo skrz prsty. V zemi, která před tisíciletím dala světové literatuře vůbec první knihu hodnou označení román - Příběhy prince Gendžiho, nestály "romány” vyťukávané na telefonních klávesnicích seriózním médiím za zmínku. Pak se ale v žebříčku loňských bestsellerů ukázalo, že příběhy z mobilů vytištěné ve formě knihy doslova ovládly pulty knihkupectví.

Z deseti nejprodávanějších knih roku 2007 byla v Japonsku celá polovina původně napsána na mobilním telefonu. A první tři místa dokonce se svými jednoduchými příběhy psanými krátkými větami - tak jak to dovoluje obrazovka telefonu - obsadili "mobilní” debutanti.

"Zabijí mobilové romány autora?” ptá se na obálce svého lednového čísla renomovaný literární časopis. Fanoušci nový žánr, který vytváří a vyhledává především mladá generace vychovaná četbou komiksů, samozřejmě vychvalují. Kritici ale tvrdí, že dominance mobilových románů, které se rozhodně nevyznačují stylistickou propracovaností či jazykovou vynalézavostí, jen uspíší úpadek japonské literatury.

Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.