Vánoce v Japonsku

01. 12. 2009 | † 19. 07. 2013 | kód autora: VIB

Vánoce jsou v Japonsku populární od počátku 20. Století. K masové popularitě je dovedli firmy vyrábějící vánoční zboží pro zahraniční trh. I přesto, že je Japonci náruživě slaví a připravují se na ně, pouze 1% křesťanů v celém Japonsku slaví jejich náboženské aspekty. Ostatní je oslavují jako čistě světský svátek zasvěcený lásce k jejich dětem.

 

Japonci přejali mnoho západních vánočních zvyků. V některých domech se zpívají koledy, na náměstích stojí velké vánoční stromy a samozřejmě se nakupují a předávají dárky. Velice populární je hlavně vánoční výzdoba. Kromě tradičný výzdoby na kterou narazíme, v každém západním státě Japonci navíc zdobí stromy malými hračkami, panenkami, papírovými ornamenty, vějíři ze zlatého papíru a malými svíčkami. Jedním z nejpopulárnějších ornamentů je origami labutě.

Děti vyrábí a předávají tisíce takzvaných "papírových ptáčků míru", na důkaz toho, že nedojde k žádné válce. Spousta lidí si udělá čas, aby mohli udělat něco zvláštního pro druhé. V nemocnicích například zdobí stromečky, aby zvedli náladu nemocným, kterým navíc přijdou děti zazpívat koledy.

 

Japonci nazývají Santu "Santa Kurohsu" a věří, že má oči i vzadu na hlavě, takže může celý rok pozorovat, jestli děti nezlobili. V Japonsku je navíc kněz známí jako "Hoteiosho", který je blízký Santovi a říká se, že je to starý muž nosící obrovský pytel.

Japoncům byly Vánoce poprvé přestaveny křesťanskými misionáři a po mnoho let je slavili pouze křesťané. Dnes se z nich ovšem stal svátek, který slaví každý. Japoncům se líbí idea předávání dárků svým bližním a několik týdnů před Vánoci jsou vyzdobeny obchody a v televizích běží vánoční reklamy, přesně jako u nás.

Na Štědrý den se v Japonsku obvykle jí "vánoční kuře". Stalo se tak převážně díky zásluze reklamní kampaně KFC, díky které si většina Japonců myslí, že právě "vánoční kuře" je typickým západním vánočním pokrmem.
Pro dospělé mají Vánoce další význam, protože jsou považovány za svátek zamilovaných. Ve skutečnosti, v Japonsku je 24. prosinec "nocí zamilovaných".

A jak říct "šťastné a veselé" japonsky? - lehce "Merry Christmas”

A jak to napsat? - takto – メリークリスマス


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.