V Japonsku si na Vánoce nepotrpí, oslavují hlavně

20. 12. 2009 | † 19. 07. 2013 | kód autora: VIB

Největším a nejdůležitějším svátkem v Japonsku je oslava Nového roku, ke kterému se váže mnoho tradičních zvyků. Vánoce neslaví tolik jako v Česku. Štědrý den je pro Japonce klasickým pracovním dnem. Pouze mladší Japonci chodí svátečně do cukráren na zákusky nebo si dávají malé dárky.

Pouze obchody využívají křesťanského svátku pro zvýšení tržeb. Neprodávají se sice vánoční stromečky, ale můžete potkat Santu Clause a poslouchat v obchodech německé koledy. V Japonsku nenajdete na stole ani kapra. Nejí ho, protože se chová ve stojaté vodě a je cítit bahnem.

 

Oslavy Nového roku neoslavují půlnoc 31. prosince, ale první východ slunce. Je zvykem vstát brzo a dívat se na první východ slunce v roce, kterému se říká "goraikó".

Výzdoba :.
Výzdoba "kadomacu"
foto: Novinky/Archiv

Přípravy na oslavy Nového roku zahrnují výzdobu, kdy se aranžují v předsíni květiny. Do květináčedávají Japonci bambusové kmeny a zapichují do nich borovicové větvičky. Říkají tomu "kadomacu".

Tradiční novoroční dětské hry

Mezi tradiční zvyky patří snídat bochánky z utlučené rýže ("omoči"), které se podávají v silném kuřecím vývaru nebo ve sladké polévce ze sójových bobů. Jí se dlouhé hnědé nudle z prosa ("soba"). Ty symbolizují dlouhý život a jí se také ze zvyku, aby v novém roce vydržely vzájemné vztahy a předsevzetí.

Pro děti je připravené "otošidama", obálky s tučným kapesným od rodičů i příbuzných. Obálky dostávají jen děti, které si ještě nevydělávají.

Slavnostní novoroční oběd "oserčirjóri":.
Slavnostní novoroční oběd "oserčirjóri"
foto: Novinky/Archiv

Mezi další tradice patří dětské novoroční hry. "Hagoita je míčová hra, která se hraje venku. Děti mají pálky připomínající prkénko na krájení a pinkají si s dřevěným míčkem, v kterém jsou zasazená ptačí péra, aby lépe létal. Další hrou je "takeuma", při níž děti chodí po chůdách z bambusových kmenů.

Děti na Nový rok pouští draka ("takoage") a hrají deskové hry podobné monopolům ("sugoroku"). Velice oblíbená je "fukuwarai", kdy na šablonu obličeje umisťují se zavázanýma očima papírové oči, pusu, nos a tak dále. Když rozvážou šátek z očí, smějí se tomu, co vytvořily.

Slavnostní novoroční oběd "oserčirjóri":.
"Oserčirjóri" má být na první pohled atraktivní a hlavně barevné.
foto: Novinky/Archiv

Dospělí si připravují svá přání a předsevzetí pro nový rok. Vše si napíšou obřadně kaligraficky na podlouhlý papír. Nakonec své "kakizome" pověsí v obydlí na viditelném místě.

Slavnostní novoroční oběd "oserčirjóri" se podává v dřevěné krabičce s mnoha přihrádkami. V každé přihrádce je něco jiného: ryby, zelenina, ovoce. Jídlo musí být barevné, na pohled atraktivní. Po obědě se Japonci modlí v budhistické svatyni ("hacumóde") bez ohledu na to jestli jsou věřící či nikoli.

Slavnostní novoroční oběd "oserčirjóri":.
V "oserčirjóri" nechybí mořské plody
foto: Novinky/Archiv

"V tu dobu již máme ve schránkách "nengadžó", což je novoroční pohlednice s blahopřáním. Zajímavostí je, že všechny musí být doručené právě a jedině 1.ledna, takže mají jednotnou formu ,aby je pošta snadno identifikovala a na poště všechny příchozí "nengadžó" skladují a pak je teprve všechny dohromady roznášejí do schránek na Nový rok," říká Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Oslavy příchodu Nového roku končí 15. ledna. V tento den Japonci rozdělávají ohníčky, na kterých pálí výzdobu "kadomacu" a předsevzetí "kakizome". Také si na ohníčku pečou bochánky z utlučené rýže ("omoči") nebo sladké brambory ("sacumaino").

Tradiční novoroční jídlo:.
"Oserčirjón" klade důraz hlavně na barvy


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.