I. Co je to GO?

05. 10. 2009 | † 19. 07. 2013 | kód autora: VIB

GO je desková hra pro dva hráče. Je to hra, u které závisí výsledek na zkušenosti a umění hráče, podobně jako u šachu, dámy nebo hry tři v řadě. Ve hře GO se nepoužívá žádný náhodný prvek, žádné kostky nebo karty. GO je jednou z nejstarších her na světě. Bylo vymyšleno v Číně nejméně před dvěma a půl tisíci let, ale možná už před 4000 lety. Tuto hru hraje okolo 25 miliónů lidí na celém světě, ale nejpopulárnější je v orientálních zemích - v Číně, Japonsku a v Koreji. Pravidla jsou velice jednoduchá a požitek ze hry mohou mít i začátečníci. Ale zároveň nabízí tato hra velmi mnoho kombinací, takže ovládnout ji na mistrovské úrovni není lehké. Nejlepší hráči na světě zasvětili studiu GO celý život a je stále mnoho věcí, kterým ne zcela rozumí. Velmi dobrý handicapový systém umožňuje hrát vyrovnané partie i hráčům velmi rozdílné úrovně. GO se může hrát na gobanech různé velikosti, a tak začátečníci mohou hrát na menším gobanu jednodušší partie než hrají zkušení hráči na větším gobanu.

Na následujících stránkách jsou pravidla hry GO popsána a vysvětlena (s mnoha příklady). Jsou zde načrtnuty některé základní principy a je tu též kompletní ukázková partie. Tento "Úvod hry GO pro začátečníky" byl původně dvacetipěti stránkový tištěný dokument a byl koncipován tak, aby byl čten postupně. Kliknutím na odkaz "Další strana" na spodní části každé strany si přečtete pravidla tímto způsobem. Pro netrpělivé čtenáře, nebo pro ty, kteří už o GO něco vědí, je tu možnost přesunovat se rychleji podle obsahu
. Jestliže si raději přečtete papírovou verzi tak je zde k dispozici kompletní postscript (263k) originálního dokumentu (v angličtině) a také česká verze pro Word97.


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2017 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.