III. Podrobné vysvětlení pravidel

28. 10. 2009 | † 19. 07. 2013 | kód autora: VIB

1. Vybavení a tahy

Pravidlo 1: GO se hraje na desce (goban), která je pokryta pravidelnou sítí svislých a vodorovných línií. GO hrají dva hráči. Každý hráč má sadu kruhových kamenů. Jeden hráč (černý) má černé kameny, druhý hráč (bílý) má bílé kameny. První hraje černý a hráči se v tazích pravidelně střídají. Hráč, který je na tahu může položit kámen na libovolný volný průsečík dvou línií (bod) na gobanu (s vyjímkou v pravidlech 3 a 4), nebo může dát pass (vzdát se možnosti položit kámen).

Existují tři standardní velikosti gobanů, i když může být použita libovolná velikost. Standardní celý soutěžní goban má 19 linií v obou směrech, tedy 19x19=361 bodů. Vypadá takto:
 

Devět malých černých teček je používáno při handicapových hrách, také fungují jako orientační body a dávají gobanu lepší vzhled (nazývají se hvězdy). Ale v pravidlech nemají vůbec žádnou roli. Pro kratší partie se používá obvykle goban 13x13. Začátečníci obvykle hrají na gobanu 9x9, kde je partie ještě kratší. Všimněte si, že velikost gobanu poukazuje na počet čar v každém směru - ne na počet čtverců.

Zde je schéma ukazující několik prvních tahů na partie na gobanu 9x9:
 

Takto jsou zobrazovány obvykle partie a tahy. Kameny jsou očíslovány v pořadí, jak byly kladeny na goban. Černého prvně položený kámen má číslo 1, poté bílý položil kámen očíslovaný jako 2 a tak dále. Všimněte si, že kameny jsou kladeny na průsečíky linií - ne do čtverců, které línie vytváří. Kameny mohou být též zahrány na strany gobanu nebo také do rohů. Ačkoli každý hráč může dát pass kdykoli, není to nikdy dobrý nápad, dokud není hra u konce. Pass se dává pouze na konci hry, použití tohoto speciálního tahu je popsáno později.


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2017 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.