III. Podrobné vysvětlení pravidel (2. pokračování)

20. 11. 2009 | † 19. 07. 2013 | kód autora: VIB

3. Sebevražda

Pravidlo 3: Kámen nesmí být zahrán na místo, kde by neměl žádnou svobodu a přitom by nezpůsobil zajmutí žádného soupeřova kamene. (Jinými slovy - nemůžete zajmout svůj vlastní kámen.)

Nesmíte zahrát kámen tak, aby neměl žádnou svobodu. Jinými slovy nemůžete zahrát kámen tak, aby se sám zajal. Ale můžete zahrát takový tah v případě, že tímto tahem zajímáte jeden nebo více soupeřových kamenů. Soupeřovy kameny se totiž odstraní z gobanu a váš kámen tím znovu získá nutné svobody. Toto pravidlo je ukázáno na obrázku 7. Bílému není dovoleno hrát na bod A, protože jeho kámen by neměl žádnou svobodu. Bílý také nesmí zahrát na B nebo C, protože tento tah vytvoří řetězec tří kamenů, které by také neměli žádnou svobodu. Žádný z těchto tahů (A, B, C) nezajímá žádné soupeřovy kameny a bílý tyto tahy nesmí zahrát. Bílý ale může zahrát tah 1, i když tím vytvoří řetězec dvou bílých kamenů, které nemají žádné svobody, protože tím zajímá dva černé kameny. Tyto černé kameny se odstraní z gobanu a kámen 1 teď má v řetězci dvě svobody a nezajal sám sebe.

 

Obrázek 7: Sebevražda

Na obrázku 8 dole nemůže hrát bílý na bod označený X, protože tento kámen by neměl žádnou svobodu a nezajímá černé kameny (černým kamenům zůstává jedna svoboda). Ale bílý může zahrát tah 1, který vystavý černého kameny do atari. Černé kameny jsou teď obklíčeny, ale ještě nejsou zajaty, protože stále mají ještě jednu svobodu (bod označený X). Teď ovšem černý nemůže hrát na na X, protože by tím připravil své kameny o poslední svobodu. Černý tedy musí hrát tah 2 někam jinam. Teď je možné, aby bílý zahrál tah 3 mezi černé kameny, protože je tím připraví o poslední svobodu a zajme je. Jakmile jsou černé kameny odstraněny z gobanu má bílý kámen 3 mnoho svobod. Jeden volný bod, který je zcela obklopen řetězcem kamenů (jako bod X) se nazývá oko skupiny. Kvůli zákazu sebevraždy na toto místo soupeř nesmí hrát - jedině v případě jako je tento, že celá skupina je obklopena a toho oko tvoří poslední svobodu skupiny, se na toto místo zahrát smí a celá skupina je tímto tahem zajmuta.
 

Obrázek 8: Oko


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2017 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.